Zajímavé hrady a zámky v Evropě


Moritzburk


Zámek se nachází nedaleko Drážďan. Už při prvním pohledu vám bude jasné, že ho odněkud znáte. Tuto stavbu jste měli možnost vidět v pohádce Tři oříšky pro Popelku, která se tu natáčela.


Na zdech původní renesanční stavby nechal král polský a kurfiřt saský August Silný vybudovat lovecký zámeček a letohrádek v reprezentativním stylu. August tu rád pobýval a věnoval se své vášni – lovu.
barokní zámek


Zámek má svou přezdívku. Perla saského baroka.


Zde si prohlédnete sbírky s loveckými trofejemi, míšeňským, japonským a čínským porcelánem.


August Silný nechal vyrobit a ozdobit postel a ložní zařízení z per z mnoha exotických ptáků. Lůžko pokrývá takřka dva miliony per nejrůznějších barev. Proto se tato místnost nazývá Federzimmer. Ale také se vám bude dozajista líbit nábytek, kožené tapety opatřené kresbami a malby.
hrad rumunsko


Neuschwanstein


Než opustíme Německo, zastavíme se u této stavby, která je výplodem mozku Ludvíka II. Bavorského.


Zámek vypadá, jako by vypadl z nějaké pohádky. Pravda, v několika si i zahrál. Sice vypadá jako středověký hrad, ale byl postaven v letech 1869-1887. Je postaven v duchu novogotiky a novoromantismu a vnitřní vybavení evokuje historismus. Zajímavostí je, že je postaven trůnní sál, ale na samotný trůn už nebyly peníze.


Ludvík se stavbou velice zadlužil a ve státním rozpočtu už nezbylo na jiné výdaje.


Žít zde se povedlo jen vyvoleným, protože Ludvík II. nebyl společenský člověk. Přijal zde za celá léta pouze jednu oficiální návštěvu a tou byla jeho matka.


Vybudoval zde toalety s automatickým splachováním, telefon, teplou tekoucí vodu, výtah.


Zámek je inspirován starogermánskou mytologií. Jelikož byl Ludvík II. fanouškem Richarda Wagnera a jeho opery Lohengrin, nechal si vyzdobit ložnici a obývací pokoj v jejím duchu.
sochy před zámkem


Ambras


Arcivévéda Ferdidand II. ho získal v roce 1564, když se stal vládcem Tyrolska a změnil ho z pevnosti na palác.  Arcivévoda byl hlavní osobou stojící za stavbou Španělského sálu, hodovní síně, která je dlouhá 43m a má dřevěný intarzovaný strop a tyrolská šlechta hledí z obrazů na stěnách.


V Komoře umění a kuriozit, což je arcivévodova sbírka, si budete moci prohlédnout portréty obrů, trpaslíků, neduživých lidí, nebo lidí porostlých srstí, ale také rumunského Vlada Napichovače.


Mošna


Tento zámek, polsky psaný Moszna, leží nedaleko české hranice u Opolí. Podle magazínu National Geograpic obsadil čtvrtou příčku mezi nejkrásnějšími zámky v Evropě. Jedná se o jeden z největších zámků celého Slezska. Předlohou pro stavbu byl prý již zmiňovaný Neuschwanstein. Ovšem začátky stavby se datují už do poloviny 17. století. Je zde 365 místností, a 99 věží. Jeho rozloha je 7000 metrů čtverečních. Navazuje na anglické zámky z alžbětinského období, kdy se mísily různé, již existující slohy. Postavený je do tvaru U. Centrální barokní část z 18. století je nejstarší, protože obě boční křídla vznikla později. V roce 1896 zde propukl devastující požár.


Ať už navštívíte jakoukoli památku, určitě nebudete zklamáni.