Dům a zahrada

Louka místo trávníku

Zeleňoučký trávníček je pastva pro lidské oko, nikoli však pro oko hmyzu. Motýlci a včelky už tak nadšené nejsou. Trávník, který postrádá květiny, se může po delší době okoukat i když nám dřív dělal radost. Nezbývá než si koupit semínka lučních trav a rozsít je, když ne všude, tak alespoň na kousku zahrady. Jaké jsou výhody louky na zahradě?

ruská holčička

·         Přiláká včely a motýly a tím zajistí opylení čímž podporuje život hmyzu.

·         Přiláká cvrčky a luční koníky a tím se postará se o krásný večerní koncert.

·         Zabaví malé děti. Ať už jste rodiče nebo prarodiče nebo jen čas od času nějaké dítě hlídáte, vězte, že louka je místo, které přímo vybízí k hraní a malé děti zabaví na hodně dlouho.

·         Báječná relaxace, pohled na rozkvetlou louku potěší nejedno oko. Můžete se tímto způsobem seznámit s novými druhy brouků apod.

·         Bylinky na dosah. Dnes myslím že každý ví, že byliny mají blahodárný vliv na naše zdraví. Na louce můžeme nalézt mnoho léčivých bylin, jako je například: kopřiva, jitrocel nebo kontryhel.
okrasné trávy

Někdy možná zbytečně hledíme na zelený trávník a úzkostlivě odstraňujeme každou pampelišku která se nám znelíbí. Přitom květiny poskytují nektar pro včely a oplátkou je nám lahodný med. Louka si může žít svým vlastním životem a je krásné najít kousek místa na zahradě, kde necháme růst květiny a trávu bez našeho zásahu. Hmyz bude z našeho nápadu nadšený a my budeme mít radost že je v naší zahradě život.
luční květy

Jaká semena trávy koupit?

Není dnes problém sehnat osivo speciálně určené pro výsadbu louky. Směsi určené k založení louky nesou názvy například: luční směs, chalupářská louka, zahradní loučka, květnatá louka. V popisu složení nalezneme informaci, jaké druhy trav či bylin ve směsi najdeme. Osivo můžeme volit také podle typu půdy, kterou na zahradě máme. Vybírat můžeme z menších balení, po ty obřích rozměrů. Pokud nám jde především o druhovou pestrost naší louky i na toto výrobci myslí a některé směsi pro náročné čítají několik desítek druhů bylin a trav.