Finance

Vsaďte na výhodnost

Určitě se mezi námi najdou i pomalu všeho schopní hlupáci, ale přesto jsem přesvědčen o tom, že většina z nás není taková. A že tedy obvykle přemýšlíme dříve, než si vezmeme nějakou tu půjčku. A přemýšlíme pochopitelně nejen o tom, co si za ni pořídíme, až ji dostaneme, ale i o tom, která z nabízejících se možností je ta nejvýhodnější. Nikdo soudný přece nechce platit větší úroky a poplatky, než jaké jsou nevyhnutelné, nikdo nechce produkt, u kterého mu bude hrozit, že ho budou splátky enormně zatěžovat a že třeba bude nakonec pronásledován i sankcemi za to, že nezvládl splácet tak, jak bylo sjednáno.

dolary s eury

Každý rozumný člověk si zkrátka vezme půjčku, jež mu v dané chvíli nejlépe vyhovuje. Jenže nic na světě netrvá věčně, a i s tou výhodností to nemusí být stejné navěky nebo do konce splácení. Skončí například doba fixace a po ní mohou i úroky a poplatky vyletět dost možná i raketově vzhůru. A dlužník aby si v takové chvíli zoufal a litoval. Zejména když vidí, že jsou na trhu i jiné, daleko výhodnější nabídky.

Ale zoufat si někdo podobný často vlastně nemusí. Jistě, nemá už tu nejdokonalejší půjčku, ale nemusí to tak nejednou zůstat. Často je totiž možnost refinancování hypotéky, a když někdo takovou možnost využije, může si třeba i citelně polepšit.

eura a dolary

O co že tu jde? Vlastně o to, že jsou-li pro to vytvořené podmínky, je možné dohodnout se s jiným poskytovatelem půjček a vzít si něco, co se zrovna nabízí výhodněji, s tím, že se taková nová půjčka využije k předčasnému splacení půjčky dosavadní.

Jakmile se tak stane, je prostě méně výhodná dřívější půjčka minulostí a člověk má namísto ní půjčku novou, která je pro něj z nějakého důvodu výhodnější.

A je logické, proč se o možnost takového refinancování zajímat. Někdy si díky tomu můžeme snížit úroky či poplatky, někdy můžeme získat vhodnější dobu splácení a výši splátek, někdy si můžeme nově i půjčit víc než prve. A to se může hodit.