Výrobky

Výstavba betonového plotu vlastními silami vás může pěkně potrápit

Kdo se rozhodne stavět betonový plot, měl by počítat s tím, že se může při výstavbě objevit celá řada potíží. Není to totiž papírová skládačka, kterou si sestavíte na konferenčním stolku v obýváku, ale jde o poměrně náročnou manipulaci s těžkými stavebními díly. Až budete nahlížet do ceníku betonových plotů https://www.montazmpc.cz/cenik/, zvažte proto i odbornou montáž.

kamenná zídka

Sloupky – Každý sloupek váží něco kolem třiceti kilo. A to je poměrně dost na to, aby to vyžadovalo určitou fyzickou zdatnost. Sloupky jsou betonové armované odlitky, uvnitř betonové směsi se nachází ocelové výztuže, které udržují výrobek v kompaktní konstituci, ovšem pozor – pokud vám sloupek upadne na zem, může prasknout nebo se jeho část odlomí. S pevnými, těžkými, ale křehkými sloupky tedy musíte nakládat velmi opatrně, a výhodné je, pokud využijete mechanizačních prostředků. Jistou možností je také výstavby betonového plotu na klíč, kdy vám starosti se stavbou oplocení odpadají.

květina u kamenné zdi

Panely – když jsme tu zmínili hmotnost sloupků, jakožto jistou překážku ve výstavbě, s betonovými panely je to mnohem náročnější. Ty totiž váží zhruba něco mezi sedmdesáti a sty kilogramy a jsou ještě více náchylné na odlamování a praskání materiálu při pádu na zem. Jednak vám panel nesmí spadnout na zem, a pak jej vůbec nemusíte unést. Zároveň může být velký problém zvednout jej do výšky při zasouvání do drážek mezi sloupky. V praxi se to obvykle řeší tak, že u vyšších plotů se využívá autojeřáb nebo alespoň kladka. Proto je také výhodnější zajistit montáž betonového plotu specializovanou firmou.

Přeprava materiálu – logistická operace objednaného materiálu na vaši parcelu může selhat ve chvíli, kdy špatně zorganizujete její průběh. Pokud stavíte betonové oplocení svépomocí, měli byste mít přesně podchyceno, jak se k vám bude materiál přepravovat. Konkrétně jde o to, abyste měli čím složit komponenty naložené na paletách na korbě kamionu, k čemuž bývá nejvýhodnější vysokozdvižný vozík. S ním také dopravíte palety na místo určení i v hůře přístupném terénu, např. na trávníku. Někdy je však lepším řešením traktor s nakladačem pro palety, pokud je terén velmi zvlněný, rozkopaný a celkově nesjízdný pro paletizační vozíky.