Auto moto

Zimní pneumatiky se hlásí o slovo

Na přelomu října je skoro nemožné dostat nějaký volný termín do servisu na přezutí pneumatik. Je to v podstatě velmi jednoduché, jelikož o slovo se brzy bude hlásit 1. listopad, a s ním i chladnější počasí a povinnost pro všechny motoristy, aby měli přezuté letní pneumatiky na zimní provoz. S přezouváním, podobně jako s údržbou je nutné dodržovat několik pravidel, je dobré se o nich dozvědět dříve, než něco bude zanedbáno. Zimní pneumatiky nám budou sloužit až konce března.
auto pneumatiky
Je pravděpodobné, že v tomto období jsou zhoršené venkovní podmínky, jako mráz, sníh, námraza. Pokud budeme přesto takoví odvážlivci a vyjedeme si na letních gumách, tak nás to může vyjít pěkně draho. Pokud nezpůsobíme žádnou dopravní nehodu, vlastní újmu nebo podobné scénáře, tak to neznamená, že při běžné silniční kontrole se vše obejde bez problémů, spíš naopak a čekat nás bude tučná pokuta.

zimní pneumatika

Samotné přezutí rozhodně nestačí

To že jsme přezuli automobil, to není vše. Pokud pneumatika nebude mít správný dezén, což je hloubka vzorku a ta by měla být alespoň 4 mm, tak tu máme další problém. Na to je bohužel zákon a nižší výsledek měření je opět tučně ohodnocený, jak jinak, než pokutou. Sjetá pneumatika ztrácí svoji přilnavost a tak se snadno dostaneme do smyku. Nebezpečný je i defekt, kdy je příliš slabá a výsledkem bude její prasknutí. Na druhou stranu je třeba zdůraznit, že se nejedná o věčný materiál a tak je důležitým aspektem i stáří. Zhruba se doporučuje při zachování správné hloubky tak 4-5 let používání. Záleží na používání automobilu.
výměna kola

Rozhodující je i skladování

Všichni máme v životě zkušenosti s ročním obdobím, kdy na jaře uklízíme zimní oblečení a připravujeme se na teplejší a příznivější počasí. Na sklonku podzimu očekáváme, že věci, které byly dobře uložené, opět v zimě budeme moct přirozeně používat. Zkrátka jim poskytneme dobrý úkryt a uskladnění. To samé platí i o pneumatikách, jejich životnost rozhodně prodloužíme i správným skladováním. Uchováváme je v suchu a temnu, aby na ně sluníčko nesvítilo a pokud možno, aby ve skladovacích prostorách měly teplotu do 25°C. Před uložením je potřeba je umýt, osušit a uložit třeba do igelitových pytlů nebo vyrobit na ně stojan.