Trvalý pobyt je něco, co má u nás nahlášeno každý z nás. Najdeme jej na občanském průkazu, a sem nám také chodí veškerá úřední korespondence. Obvykle jej máme v místě našeho bydliště – to je nejpohodlnější, a přeci jen je to také základní důvod, aby bylo vidět, kde žijeme. Ovšem najdou se lidé, kteří to v tomto ohledu nemají tak jednoduché. Tito například bydlí v karavanu, se kterým cestují po republice, přičemž na zimu zaparkují v některém z karavanových autoparků, které se objevují již i na našem území. Případně jsou to ti, kteří jsou v rámci zaměstnání neustále na cestách, a domov zde tak nemají – nevyplatil by se jim, neboť by byl 90 % času prázdný. Pokud zrovna necestují, je pro ně výhodnější přespávat v hotelu.
Podle našich zákonů však musí mít i tito lidé, pokud mají české občanství, u nás také zaregistrováno místo trvalého bydliště. Řešením pak pro ně může být virtuální trvalý pobyt. Zde si v podstatě „pronajmou“ prostor, který však nevyužívají, pouze se zde jednou za čas zastaví vyzvednout poštu. Je to mnohem levnější, než si vydržovat klasický dům či i jen byt, pokud v něm vůbec nebudete. Otázkou zde je, jakou lokalitu si vybrat. Mezi nejoblíbenější patří bezesporu trvalý pobyt Praha, a to z dobrého důvodu.
Tím hlavním a nejdůležitějším je, že je v centru republiky, takže tam není odnikud příliš daleko. To se hodí, pokud cestujete například karavanem po republice. Nachází se zde také naše největší mezinárodní letiště. Pokud tedy v rámci zaměstnání trávíte většinu času do zahraničí a cestujete letadlem, pak je trvalé bydliště v Praze zdaleka nejpohodlnější, neboť schránku máte přímo ve městě. Je samozřejmě jasné, že virtuální trvalý pobyt v Praze bude dražší, než ten v jiném městě, především právě kvůli jeho popularitě. Zde se pak musíme rozmyslet, zda se nám to vyplatí, nebo zda by nebylo lepší mít jej zaregistrovaný jinde, kde je to levnější.