Podnikání

Jak efektivně přepravit ovoce a zeleninu na váš trh

Ovoce a zelenina by měla tvořit základ jídelníčku každého z nás. V potravinové pyramidě by se měla nacházet ve spodní části. Že tomu tak mnohdy není, je spíše otázkou osvěty a lidského vědomí, každopádně není nikde psáno, že by se to nemohlo změnit k lepšímu. Jestliže zajdete do supermarketu do oddělení s ovocem a zeleninou, budete předpokládat, že tu naleznete vše ve špičkové kvalitě, a pokud se tu a tam objeví nějaký nedostatek, bude to pouze výjimečné. K tomu, aby to bylo skutečně tak, jak očekáváte, je ovšem zapotřebí snahy logistických firem a také výrobců vhodných přepravních kontejnerů. Nemůžete zkrátka jen tak naházet jablka, pomeranče či kiwi do beden a odlifrovat je na druhý konec světa. Logistika je v tomto oboru možná svízelnější, než si dovedete představit.

sklizeň jablek

Jedním z řešení, která poskytují dobré výsledky, je i paletový kontejner. Jedná se o speciální plastové přepravní boxy o objemu 1000 litrů, určené pro přepravu zpracované zeleniny a ovoce do podoby koncentrovaných šťáv a pyré, džemů a marmelád či zmrzlinových dření. Kontejnery se pokládají na sebe do výšky pěti pater a přepravují se na speciálních plastových paletách, s obrovskou nosností kolem pěti tun.

ovoce a zelenina

Kontejnery jsou skládací, takže umožňují šetřit místo ve skladových prostorách, a jde o materiál zdravotně nezávadný a snadno udržitelný v čistotě. Samotné produkty se navíc přepravují v potravinářských fóliích – vacích, které zajišťují odolnost vůči kontaminaci nežádoucími složkami z venkovního prostředí nebo z boxů při samotné přepravě. Přeprava v paletových kontejnerech probíhá po celý rok na moři, po souši i ve vzduchu, a jedná se o logistické výrobky, vhodné pro jakékoli oblasti a země od tropických destinací až po chladná teritoria. Kontejnery i palety jsou prakticky bezúdržbové a snadno se udržují v čistotě.