Domácí kosmetika

Pokud budete mít chvilku času, vyzkoušejte si doma vyrobit pár skvělých přípravků, které vás mohou mile překvapit. Hlavně jsou bez chemie a zdraví prospěšné. Možná se vám alchymie bylinek a dostupných surovin z kuchyňského prostředí zalíbí a budete s ní spokojeni, i co se výsledků týče.
péče o pleť.jpg
Čistící olej s medem
Postačí vám 30 g medu, který smícháte se 3 lžícemi pšeničných klíčků. Přidáte 40 g mandlových slupek a 2 lžíce nastrouhané pomerančové kůry, kterou jste pořádně umyli, případně zakupte v bio kvalitě. Pořádně promíchejte. Obličej si trochu navlhčete vlažnou vodou a poté lehce vmasírujte tuto směs. Zhruba po 10 minutách opláchněte vlažnou vodou. Olej nelze dlouho uchovávat, ale v chladu vám vydrží 2 dny. Mandlové slupky mají jemný peelingový efekt a med je zase antibakteriální.
Vlasový kondicionér
Za pěkného počasí si natrhejte heřmánkové květy a nechte je usušit. Poté 1 šálek květů spařte horkou vodou a nechte tak půl hodinky louhovat, pak vodu přeceďte. Výluh smíchejte s 1 šálkem podmáslí a naneste na vlasy, jako jste zvyklí u klasického kondicionéru. Pořádně pak si vlasy opláchněte. Skladovat se dá tato směs také velmi krátce, tak 2 dny v chladničce. Podmáslí dodává hydrataci a heřmánek reguluje produkci mazu a navíc dodává příjemnou vůni vlasům.
Balzám na rty
Klasické máslo, asi tak 50 g utřete do pěny a velmi pomalu do něj zašlehejte 4 lžíce karotkové šťávy, trošku citrónové šťávy a pořádně smíchejte dohromady. Poté je dobré tuto směs přendat do skleněné dózy a v ledničce vám vydrží asi týden. Tato směs nejen, že vyživuje rty, ale zároveň je chrání před sluncem. Je prakticky ideální také pro suché a popraskané rty.
levandulové produkty.jpg
Peeling z kávy
Zhruba 20 g kávového prášku, ale může být i klidně sedlina, smíchejte asi s 20 ml jojobového oleje a ve sprše si tuto směs vmasírujte do pokožky. Samozřejmě po osprchování bude nutno ošetřit tělovým mlékem. Peeling si vždy připravte čerstvý, neuchovávejte ho. Kofein povzbuzuje nejen v tekuté formě, ale samozřejmě osvěžuje i v podobě tohoto přípravku. Kůže se krásně prokrví a zrychlí se buněčná látková výměna. Pokud ho budete používat pravidelně, tak máte další skvělý přípravek, jelikož pokožku pěkně zpevňuje.